Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Fatih Güler, "Kamu yada özelde her türlü riski göze alıp, halkımızın sağlığı için mücadele eden tüm sağlık çalışanları şehitlik ve gazilik haklarından yararlanmalıdır." dedi.

GÖREVE ÇAĞRILDIĞINDA TÜM DİŞ HEKİMLERİ HAZIRDIR


Ülkede yaşanan coronavirüs salgının önlenmesi için alınan önlemler çerçevesinde özel ve kamuda çalışan diş hekimleri Bilim Kurulunun önermiş olduğu acil diş hekimliği hizmetleri dışındaki diğer tedavileri uyguladığını söyleyen Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Fatih Güler, "Özellikle özelde çalışan 18 bin diş hekimi hızla hasta bakımını azaltmış bir kısmı geçici olarak hizmete ara vermiştir. Özelde çalışan diş hekimleri başka hiç bir geliri olmadan Bilim Kurulunun çizdiği çerçevede kalarak ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin yalnızca acil kısmının yürümesini sağlamaya çalışarak kamu hizmetinin yürümesi mantığıyla hareket etmektedir. Aynı şekilde gerektiğinde Sağlık Müdürlüklerince göreve çağrıldıklarında tereddüt etmeden bu mücadeleye katkı koymaya hazırdırlar."

"İLGİLİ BAKANLAR SESİMİZİ DUYSUN"


Ülkenin ve tüm insanlığın sağlık alanında büyük bir savaş verdiği her kesim tarafından bilindiğini de vurgulayan Başkan Dt. Güler, "Bu sebeple ister kamu ister özelde çalışan tüm sağlık personelinin kanunlarımızda var olan şehitlik, gazilik kavramları içerisine alınmasını talep ediyoruz. Kamuda özel de her türlü riski göze alıp, halkımızın sağlığı için mücadele eden sağlık personeli, şehitlik ve gazilik tanımlaması ile hakedilen bütün hakları sonuna kadar hak etmektedir. Bunun dışında özelde çalışan tüm sağlık personelinin Bağ Kur pirimleri bu olağanüstü şartlar sürdükçe kamu tarafından karşılanmalı, var olan banka kredileri öncelikli olarak ertelenmelidir. Ayrıca birlikte çalıştığı personellerin sigorta primleri kamu tarafından karşılanmalı var olan çek senet borçlarının otelenmesi sağlanmalıdır. Aksi halde özelde kamu hizmeti yürütmeye çalışan diş hekimleri bırakın acil diş hekimliği hizmetlerini yürütmeyi, süreç sonunda ayakta kalmayı bile başaramayacak, ülkemizin ağız ve diş sağlığı hizmetlerinde ki önemli bir birikim heba olacaktır. Sağlık Bakanı, Çalışma Bakanı ve Maliye Bakanının sesimizi duyması diliyoruz." diye konuştu.