Tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye'yi de etkisi altına alan Coronavirüs'ten korunmanın bir yolunun da Sahte Dişçilerden kaçınmak olduğunu söyleyen Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Fatih Güler, "Sağlık Müdürlüğü'nden onaylı ruhsatı olmayan birimlerden diş tedavisi hizmeti almayınız" dedi.

SAHTE DİŞÇİLERE GİTMEYİN


Tüm dünyayı ve ülkeyi etkisi altına alan Covid-19 salgını sırasında diş hekimleri olarak bilim kurulunun çizdiği Acil Diş Hekimliği Hizmetleri çerçevesinde kalarak çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Odamız Başkanı Dt. Fatih Güler, "Pandemi sırasında nitelikli ve sağlıklı tedavi almaya çalışan hastalarımızı özellikle 'Sahte Dişçi' konusunda bir kez daha uyarıyoruz. Halkımız ağız ve diş tedavisi için başvurduğu tedavi biriminde diplomalı, Sağlık Müdürlüğü'nden ruhsatlı olmasına hassasiyetle dikkat etsinler. Kendilerini tedavi edecek kişinin o tedavi ünitesinde asılı olan diplomadaki kişi olup olmadığına baksınlar. Şüpheye düştükleri anda sorgulamaktan çekinmesinler. Eğer diş tedavi hizmet birimi görünümünde çalışan ünitede; ortada diş hekiminin diploması ve Sağlık Müdürlüğü’nün düzenlediği Çalışma Ruhsatı yoksa derhal ortamı terketsinler. Aksi halde hekimlik eğitimi almamış bir kişinin müdahalesine maruz kalacakları gibi Covid-19 virüsüne yakalanma riskini de taşıyacaklardır. Sahte dişçilere gitmeyin. Diploması olmadan çalışma izni olmadan "Ben diş tedavisi yapabilirim" diyenlere itibar etmeyin. Derhal Diş Hekimleri Odası'na, Sağlık Müdürlüğü'ne, CİMER'e şikayet ediniz. Covid-19 ile mücadelede bu uyarılarımız oldukça önem arz etmektedir.

UYARIMIZIN DİKKATE ALINMASI ÖNEMLİDİR


Başkan Dt. Güler, "Ağız ve diş sağlığının genel vücut sağlığı ile iç içe geçmişlerini en iyi bilen meslek grubu olarak hijyen konusunda yeterli önlemleri alarak hastalarımızın tedavilerini tamamlıyoruz. Diş hekimleri hastalarının tüm tedavilerini yaparken insiyatif alacak donanıma ve birikime sahiptir. Bu sebeple acil hizmetler dışında yeterli önlemleri alarak insiyatif kullanmak diş hekimlerinin yetkisi ve kontrolündedir. Diş hekimleri hijyen konusunda enfeksiyondan korunma ve koruma konusunda yeterli bilgi ve donanıma sahip olduğu için Sağlık Bakanlığınca Covid-19 ile sahada mücadelede filyasyonda ve sürüntu almada görevlendirilmişlerdir. Türkiye'nin filyasyondaki başarısında kamuda çalışan diş hekimlerinin rolü etkinliği hepimizin gururudur. Diş hekimleri hem özelde hem kamuda yeterli sayıda donanımda çalışmaktadır. Bu kadar tecrübeli birikimli diş hekimleri varken halkımızın bilmeden sahte dişçilere gitmesi hem kişi sağlığı hem de toplum sağlığımız için büyük tehlike arzetmektedir. Uyarımızın dikkate alınması son derece önemlidir." diye konuştu.