Dt. Fatih Güler, "Görmezden gelinen Diş Hekimliği 113 yıldır var"

BİLİMSEL DİŞ HEKİMLİĞİ 113 YAŞINDA


Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın twitter hesabından paylaştığı bu klip'te diş hekimlerine yer vermemesine, yokmuş gibi sayılmalarını kaygıyla karşıladıklarını söyleyen Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Fatih Güler, "103 Diş Hekimliği Fakültesinde, Sağlık Bakanlığı’na bağlı 131 ADSM'de, 29 diş hastanesinde ve özel polikliniklerde olmak üzere 44 bin civarında Ağız ve diş sağlığı için mücadele eden dişhekimi olarak bizler varız! Yok sayılmak endişe vericidir" dedi.

Atatürk Parkında  Atatürk Anıtı önüne çelenk konulup, Adana Büyükşehir Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı'nı okunmasıyla başlayan Türkiye’de bilimsel diş hekimliğinin kuruluşunun 113. Yılı kutlamalarına Adana Diş Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Üyelerinin yanı sıra Türk Diş Hekimleri Birliği Başkan Vekili Dt. Hasan Yaman, ÇÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. H. Dr. Oğuz Yoldaş ile kamu ve özelde çalışan dişhekimleri katıldı. 

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI KALİTESİNİ DAHA İLERİ SEVİYEYE TAŞIMAK AMACINDAYIZ


Burada basın açıklaması yapan Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Fatih Güler, "Tam 113 yıldır Bilimsel Diş Hekimliğini kutluyoruz. 113 yıldır Kamu, özel ve Diş Hekimliği Fakülteleri olmak üzere tüm Türkiye’de yaklaşık 44 bin Diş hekimi olarak ağız ve diş hastalıkları ile mücadele ediyor. Ülkemizde yaşayan tüm insanların ağız ve diş sağlığı kalitesini daha ileri seviyeye taşımak amacındayız. Covid-19 ile mücadelede pandeminin başından beri biz vardık! Pandemi süresinde kamudaki meslektaşlarımız filyasyonda görevli olduğu için ağız ve diş sağlığı hizmet sunumunun yürütülmesinde her türlü bulaş riskine rağmen yine bizler vardık! 65 yaş üstü bireylerde %50 ye varan total dişsizlikle mücadelede, 0-12 yaş grubunda koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmet sunumunda, Diyabet ile mücadelede diş eti hastalıklarının diyabet ile birebir ilişkisi yönünde tedavi hizmetlerinde, Genel vücut sağlığımızın bir parçası olan ağız ve diş sağlığının en üst düzeyde olması için gerektiğinde birçok daldaki tıp hekimleri ile konsültasyona giderek tedavi seçeneklerini planlamada yine bizler vardık. Fakat!!!! Bu yıl 29 Ekim dolayısıyla Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca tarafından yayınlanan İlkler Klibi'nde, İlk Kadın Tıp Hekimi, İlk Hemşire, İlk Eczacı, İstanbul Tıp Mezunu İlk Kadın Hekim, Diplomalı İlk Hemşire, İlk Kadın Eczacı, İlk Tıp Fakültesi Dekanı, dünya literatürüne giren ilk doktor, tıpta ilk kadın profesör, ilk onkoloji uzmanı, ilk beyin cerrahı, kalp nakli yapan ilk cerrah, tıp tarihimizin kurucusu, modern cerrahımızın kurucusu, ilk orkestra şefi bile yer alırken maalesef ki biz Diş Hekimlerinin ilklerinden tek bir isimden bile söz edilmemiş. Bu çok üzüntü verici bir durumdur."

İLKLERE GİREN ONLARCA DİŞ HEKİMİ VAR


Başkan Dt. Güler, "Eğer bize ilklerimizi sorsalardı, bilimsel diş hekimliği kurucusu Dr. Halit Şazi Kösemihal’in ismini verirdik. Eğer bize sorulsaydı ilk kadın diş hekimleri Ferdane Bozdoğan ile Şaziye Yusuf Hanım'ın, ilk kadın ortodontistimiz Ayşe Mayda'nın, İlk kadın çene cerrahımız Prof. Dr. Necla Timoçin'in, Türkiye'de çene cerrahisi alanında önemli atılım sağlayan Prof. Dr. Cihat Borçbakan’ın, 2016 yılında İngiliz Kraliyet Akademisi Diplomatı ünvanı, 2018 yılında da Uluslararası Diş Araştırmaları Birliği tarafından yılın en seçkin bilim insanı seçilen Prof. Dr. Mutlu Özcan'ın ismini verirdik. Halkımızın ağız diş sağlığı taleplerine kulak verecekken, diş hekimlerinin, diş teknisyenlerinin, ağız diş sağlığı teknikerlerinin özlük haklarından çözüm bekleyen sorunlarından bahsedecekken yok sayılmaktan hicap duyuyoruz. 113. yılda bir kez daha biz varız diyoruz. Diş hekimliği günümüz kutlu olsun. Hepimize uzun sağlıklı bir meslek hayatı diliyor, saygılar sunuyorum." diye konuştu.