geri dön

SAHTE DiŞÇiLERE ŞOK BASKıN

Nisan 24, 2012 - Salı günü
SAHTE DiŞÇiLERE ŞOK BASKıN

 

DT. YAMAN, İNSAN SAĞLIĞI HİÇE SAYILIYOR

Adana Sağlık İl Müdürlüğü Ağız ve Diş Sağlığı Şubesi İl Denetim Ekibi ve Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Hasan Yaman ile birlikte insan sağlığını hiçe sayan sahte dişçilere baskın düzenledi. Denizli ve Şakirpaşa Polis Merkezi ekipleriyle birlikte Denizli ve Yeşilevler mahallesinde bulunan sahte dişçilerin muayenehanelerine yapılan baskında sağlığa uygun olmayan çok sayıda malzemeye el kondu.

SAHTE DİŞÇİLER HEPATİT B, C VE AIDS BULAŞTIRIYOR

Diploması olmayan, hekim olmayan birilerinin iptidai bir şekilde kurulan sistem ile sağlıksız bir ortamda dişçilik yaptığını belirten Adana Dişhekimleri Odası Başkanı Dt. Hasan Yaman,”Sahte dişçi dediğimiz bu kişilerin mekanı gördüğünüz gibi her tarafı pislik içerisinde en ufak bir hijyen yok. Bir hekim olmadığı gibi bir temizlikte yok. Dişi çekmeye yarayan aletler (Tavya takımlar) pas, pis içerisinde. Hiç bir sterilizasyon yok. Bu sahte dişçilerden medet uman insanlara Hepatit B, Hepatit C, AIDS gibi her türlü hastalık bulaşabilir. Buraya gelen insanlarımıza yazık. Sağlık İl Müdürlüğüne buradan çok teşekkür ediyorum. Biz oda olarak bu çalışmalara her zaman iştirak ederek bilirkişi ve gözetmen olarak bulunuyoruz. Ama daha fazla duyarlı olmamız gerekiyor. Özelliklede kenar mahallelerde oturan insanlarımızın sahte dişçilere karşı uyarılması lazım ve bu konularda eğitilmeleri gerekiyor. Bu da yerel yöneticilerimizin görevidir. Kenar mahallelerde oturan insanlarımızın ekonomik durumu iyi değil, sosyal güvenceleri de yok” şeklinde konuştu.

PARASIZA DEVLET BAKMAK ZORUNDA

Yaman,” Dişhekimleri Odası olarak diyoruz ki merkeze boşu boşuna diş hastanesi yapmayın. Gelin ekonomik durumu düşük olan mahallelere yapın, yapın ki insanlar sahte dişçilere gitmesin, sağlıkları daha fazla bozulmasın. Bakanlık ağız diş merkezlerini periferler yerine merkeze yaparsa, merkezdeki düzgün muayenehaneler kapanacak, sahte dişçiler devam edecek. Biz buna karşı çıkıyoruz. Her şey ortadadır. Bu durumdan iyi ders çıkarmamız gerekir. Vatandaşlarımız sahte dişçilere belki işin ciddiyetini bilmeden geliyor belki ekonomik sebeplerden geliyorlar. Devletin açtığı ağız diş merkezleri var oralara gitsinler. Sosyal devlet ilkesi hiçbir sosyal güvenceniz olmasa da devlet size bakmak zorundadır. Gitsinler benim param yok desinler. Ben buradan sayın valimize de çağrıda bulunuyorum. Böyle bir seferberlik başlatılsın. İnsanların parası yok diye sahte dişçiye gitmek zorunda mı? İmkânı olan insanlarımız sakın sahte dişçilere gitmesin. Her türlü hastalığa yakalanabilirler. Hastalık size sizden eşinize eşinizden çocuklarınıza bulaşır. Hastalık çok kötü bir şeydir. Bu işin eğitimini almış hekimlere gidin” diye konuştu.

Sahte dişçi ve insan sağlığına uygun çalışmayan kurumlara denetimlerin aralıksız olarak süreceği bildirildi.

 

 

KONUYLA ALAKALI GAZETELERDE ÇIKAN HABERLER