geri dön

DT.M.ASıM SAVAŞ CENAZE TÖRENi

Ocak 7, 2013 - Pazartesi günü
DT.M.ASıM SAVAŞ CENAZE TÖRENi

MUSTAFA ASIM SAVAŞ

 

 

1948 Adana'da doğdu. Babası kalekapısı esnaflarından Yusuf Bey, annesi Fahriye Hanım. İlk, orta ve lise eğitimini Adana'da tamamladıktan sonra o zaman adı Nişantaşı olan şimdiki Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine girdi. Ekim 1973 yılında diş hekimi olarak mezun oldu ve Adana'ya gelerek 1974 yılının sonunda Kuruköprü de muayenehanesini açıp mesleğe atıldı. Daha sonra muayenehanesini vali yoluna taşıyarak bugüne kadar orada hastalarına hizmet vermiştir. Odamız kurucu Başkanı Dt. Mustafa Asım Savaş Nilgün Savaş hanımefendi ile evli olup 3 evlat babasıdır.

Asım Savaş talebelik yıllarından beri cemiyet faaliyetlerinin içinde bulunmuştur. Üniversite yıllarında fakültede okul başkanlığı yapmış, boks sporuyla uğraşmış ve uluslar arası boks hakemliği yapmıştır. Adana'ya geldikten sonra da o zamanlar Diş Hekimleri Odası kurulmadığından Tabip Odasında yöneticilik ve genel sekreterlik görevlerini ifa etmiştir.

1985 tarihinde 3224 sayılı Türk Diş Hekimleri Birliği Kanunun geçici 1. maddesi gereği 1986 yılında Adana Diş Hekimleri Odasını kurup, ilk başkanı olmuştur. Yine TDB 'nin kuruluşunda büyük emeği olan oda başkanı tam 24 yıl Adana Diş Hekimleri Odasının başkanlığını yapmış, Meslektaşlarının, hastaların sıkıntılarını çözmek için uğraşmıştır. 2 dönem Türk Diş Hekimleri Birliği yönetim kurulu üyeliğini yapmıştır. Oda başkanlığının yanı sıra siyasetle de uğraşarak Adana'mızın sorunlarını çözmek için emek harcamıştır. Mesleğe yaptığı katkılardan dolayı TDB hizmet ödülü alan tek kişidir.