geri dön

ADANA DiŞ HEKiMLERi ODASı YÖNETiM KURULU BASıN AÇıKLAMASı

Ağustos 14, 2012 - Salı günü
ADANA DiŞ HEKiMLERi ODASı YÖNETiM KURULU BASıN AÇıKLAMASı

Adana Diş Hekimleri Odası yönetim kurulunun 9-08-2012 tarihinde yapmış olduğu toplantıda ülkemizde son aylarda şiddetini artıran, içinde yaşadığımız günlerde de Türk Halkını endişeye sevk eden terör olaylarına karşı, hassasiyetlerini kamuoyu ile paylaşmayı uygun görmüş olduğu görüşleri aşağıdadır.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluşunun 89. yılında ülkemiz çok sıkıntılı bir süreçten geçmektedir. 1980 li yıllarda bazı ülkelerin destekleri ile başlayan bölücü terör son günlerde büyük boyutlara ulaşmış ve vatandaşlarımızı derin üzüntülere sevk etmiştir. Hemen her gün çatışma ve şehit haberleri ile üzülüp kahrolmaktayız. Bilhassa Hakkari bölgesinde bölücüler ayaklanma provaları yapmaktadır. Yine bazı kişi ya da kuruluşlar tarafından bu topraklar üzerinde kardeşçe yaşayan insanlar arasında bir taraftan Kürt-Türk, diğer taraftan da cemevi-cami tartışmaları çıkarıp Alevi-Sünni cepheleşmesi yaratmaya çalışılmakta ve bu suretle yüzyıllardır bir arada yaşayan insanlarımız birbiriyle çatıştırılmaya çalışılmaktadır.

Çok iyi bilinmelidir ki; Her tarafına işgal kuvvetlerinin girdiği bu ülke, Atatürk önderliğinde, bu topraklarda kardeşçe yaşayan Kürt, Türk, Çerkez, Laz tüm insanları ile birlikte kurtuluş savaşını kazanmış ve 1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurmuştur. Bu devlet ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Bu itibarla vatandaşlarımızın yaratılmaya çalışılan suni çatışma alanlarına girmemesi, kardeşlik ve bir arada yaşama kültürünü geliştirmeye çaba göstermesi gerekmektedir.

Bizler bu terör saldırılarının asıl gayesinin, ana dilde eğitim ve özerklik taleplerinin Türk Milletine dayatılması için yapıldığını biliyoruz. Devletin kuruluş felsefesi ve anayasamızda da bulunan Türk Milleti tanımını bu ülkede yaşayan her kesin kültürel kimliği olarak kabul ederek ‘’Ne Mutlu Türküm Diyene’’ demekten onur duymaktayız. Özerkliğin ve iki dilli eğitimin ülkemizin bölünme sürecindeki bir aşama olduğu çok aşikardır ve buna kesinlikle karşı çıkmaktayız. Tüm vatandaşlarımızdan isteğimiz de bu kaos ortamında kararlı ve dik durmaları, devletimizin kuruluş felsefesine sahip çıkmalarıdır.

Son olarak; kardeşlik ve bir arada yaşama duygusu ile, devletin her vatandaşının maddi ve manevi varlığını geliştirme ülküsü, bu badireyi atlatmamıza yardım edecek ve bizi birbirimize daha çok bağlayacak, 1923 yılında kurulan Türkiye Cumhuriyeti devleti de ilelebet yaşayacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Adana Diş Hekimleri Odası Yönetim Kurulu