geri dön

30 MART 2013 CUMARTESi GÜNÜ "ORAL iMPLANTOLOJi EĞiTiM SEMPOZYUMU" SEYHAN OTELDE DÜZENLENDi

Nisan 4, 2013 - Perşembe günü
30 MART 2013 CUMARTESi GÜNÜ

ADANA'DA "ORAL İMPLANTOLOJİ EĞİTİM SEMPOZYUMU" DÜZENLENDİ

 

DT. BOĞA, YENİ BİLGİLERLE HAFIZAMIZI TAZELEMELİYİZ

 

Adana Dişhekimleri Odası ile Missdent İmplant'ın birlikte düzenlediği "Oral İmplantoloji Eğitim Sempozyumu" Adana Seyhan Otelinde gerçekleşti. Sempozyuma İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Oral İmplantoloji Anabilim Dalından Prof. Dr. Cüneyt Karabuda konuşmacı olarak katıldı.

 

SON TEKNİK VE MATERYALLER KULLANILMALI

Adana ve çevre illerde çok sayıda dişhekiminin katıldığı sempozyumun açılış konuşmasını yapan Adana Dişhekimleri Odası 2. Başkanı Dt. Hasan Boğa, "Biz dişhekimleri günleri yoğun ve yorucu geçen bir meslek grubundayız. Hafta sonunda da yeni bir bilimsel toplantıda sizlerle birlikte olmak çok güzel, hepinize hoş geldiniz diyorum. Mesleğimiz her geçen gün değişiyor ve gelişiyor. Bu gelişmeler karşısında bizlerde teknolojiden yararlanmak, yeni bilgilerle hafızalarımızı tazelemek zorundayız. Sağlık sisteminin mesleğimize yansıttığı sıkıntıların yanı sıra vatandaşın dişhekimine gitme tereddütlerine karşı çözümler üretmek durumundayız. Acısız ve kısa süren diş tedavileri hastalar tarafından tercih edilmektedir. Eksik diş veya dişler yerine yapay diş kökü yerleştirilmesi şeklinde tanımlanan implant tedavisinin hastalar açısından sevindirici bir gelişme olduğu gibi tedavi süresinin azalmasını sağlayan niteliklerde önemli faktördür. Çekilen dişin ardından uygulanabilen implant seçenekleri bizlerin işlerini daha da kolaylaştırmaktadır. Bizlerde seçici davranıp son teknik yöntem ve materyalleri uygulayarak hastalarımızı acısız bir şekilde estetik dişlere kavuşturmalıyız. Bu gün burada Oral İmplantolojide deneyimlerini ve faydalı çalışmalarını bizlere aktaracak olan değerli hocamıza şimdiden çok teşekkür ediyor, hepinize başarılar diliyorum" diye konuştu.

 

İMPLANTOLOJİ GÜNÜMÜZDE ÇOK POPÜLER

İmmediat İmplantasyon yani dişi çeker çekmez, çekilen dişin boşluğuna implantın yerleştirilmesinin günümüzde çok popüler olduğunu belirten İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Oral İmplantoloji Anabilim Dalından Prof. Dr. Cüneyt Karabuda,"Bu konu aslında 1980'li yılların başından beri kullanılan bir teknik. Günümüzde önem kazanmasının sebebi hastaların daha az dişsiz kalmayı istemeleri. Bu da bize implantı uygular uygulamaz üzerine protezini yaparak hastalarımıza sunma imkânı getiriyor. Bu yüzden hem dişhekimleri hem de hastalar tarafından çok tercih edilen bir metot. Ben immediat implantoloji konusun da doktora yaptım. Bu gün implantı hangi vakalarda uygulayabiliriz, hangi vakalarda uygulayamayız ve endikasyonları, yetersiz kemik hacmine, yetersiz kemik miktarına sahip hastaları da nasıl implant adayları haline getirebiliriz, kemik miktarını artırmaya yönelik teknikler nelerdir onu tartışacağız. Şu an elimizde kullandığımız en önemli metod Otojen Greftleme yani hastanın kendisine ait olan kemiğin kullanılması tabi bunun getirdiği bir çok cerrahi güçlük, cerrahi komplikasyon(hastalığı ağırlaştıran tablo) ve cerrahi sıkıntılar var. Cerrahi sıkıntı ve komplikasyonları nasıl azaltılabilir konusun da çalışmalar var. Bu konudaki en yeni gelişmede Blok Alogreflerin üretimi yani kadavra kaynaklı ve farklı canlılardan elde edilen bloklar temin edilebiliyor. Tabi bir takım işlemlere tabi tutuluyor. Sterilasyon sağlanıyor, içerisindeki hastalık üretici, insana zararlı olabilecek organik kısımlar arındırıldıktan sonra kemik blokları oluşturuluyor. Oluşturulan bloklar büyük avantaj, insandan alınmadığı için başka yara oluşma gibi bir sıkıntı yok. Hazır olduğu için bunları uygulayabiliyoruz. Bunlarla ilgili olumlu gelişmeler var, çalışmalarımız sürüyor" dedi.